Pohorie Považský Inovec

Nenápadné pohorie západného Slovenska
povazsky inovec turistika

Nenápadné pohorie západného Slovenska

Považský Inovec je dodnes turisticky pomerne neznámym pohorím, ktorého turistický potenciál ale nie je zanedbateľný. Neponúka žiadne extrémne túry alebo výstupy, skôr romantické vychádzky nádhernými zákutiami s veľmi pestrou faunou a flórou.

Rozloha pohoria je 453 km2 a najvyšším vrcholom je Inovec, vysoký 1042 m. V minulosti sa toto pohorie nazývalo Hlohovecké vrchy, ale postupne sa podľa najvyššieho vrcholu začal používať dnešný názov. Delí sa na 4 podcelky – Vysoký Inovec s najvyšším vrchom pohoria (Inovec 1042 m), Nízky Inovec (Bezovec 743 m), Inovecké predhorie a Krahulčie vrchy (Marhát 749 m).

Pre turistické ciele je atraktívna predovšetkým severná a stredná časť s možnosťami pre letnú i zimnú turistiku. Klimaticky patrí s výnimkou vrcholových častí do mierne teplej oblasti.

Zdroj: www.treking.cz

Východiskové body

Mapa
1 2 3 Pohorie Považský Inovec
1Piešťany
Túra Dĺžka Čas Obtiažnosť
Marhát 35 km 9:45 h ťažká
Túra Dĺžka Čas Obtiažnosť
Pánska Javorina 16 km 5:30 h stredne náročná
Bezovec 20 km 5:50 h stredne náročná
Marhát 30 km 8:55 h ťažká
Hrad Tematín 26 km 7:35 h ťažká
Túra Dĺžka Čas Obtiažnosť
Inovec 18 km 5:30 h stredne náročná
Pánska Javorina 38 km 11:30 h ťažká
1

Piešťany

Mesto Piešťany sa nachádza v západnej časti Považského Inovca a je jedným z najdôležitejších centier turizmu tohto pohoria. Je východiskovým bodom viacerých krátkych ako aj dlhších túr, napríklad výstup na vrchol Marhat alebo Bezovec. Piešťany sa nachádzajú na hlavnej dopravnej tepne Slovenska a sú preto výborne dostupné autom, autobusom a taktiež vlakom.

Prístup

2

Podhradie

Obec Podhradie sa nachádza vo východnej časti Považského Inovca. Je východiskovým bodom viacerých krátkych ako aj dlhších túr, napríklad výstup na vrchol Marhat, Bezovec alebo na Hrad Tematín. Obec Podhradie je dostupná autom a autobusom.

Prístup

3

Trenčianske Jastrabie

Obec Trenčianske Jastrabie sa nachádza v severnej časti Považského Inovca. Je východiskovým bodom viacerých krátkych ako aj dlhších túr - najznámejšou je výstup na vrchol Inovec, najvyšší vrchol tohto pohoria. Obec je dostupná autom a autobusom.