Pohorie Strážovské vrchy

Významné pohorie západného Slovenska
strazovske vrchy turistika
3.0

Významné pohorie západného Slovenska

Strážovské vrchy patria k najkrásnejším pohoriam na Slovensku. Charakteristické pre toto pohorie je, že nemá súvislý hrebeň ako väčšína pohorí, ale viacero menších samostatných hrebeňov.

Vďaka veľkej rozmanitosti fauny a flóry tohto pohoria a kvôli ochrane početných významných geomorfologických tvarov a prírodných útvarov, boli Strážovské vrchy v roku 1989 vyhlásené za chránenú krajinnú oblasť.

Najväčším lákadlom tohto pohoria je pre turistov obec Čičmany, ktorá sa považuje za jednu z najkrajších slovenských obcí a vyniká typickými drevenými domami ozdobenými maľovanými ornamentmi. Ďalej sú to dominantné vrchy Strážov a Vápeč, poprípade neďaleko turistického centra Mojtín sa nachádza malá náhorná plošina s bohatým výskytom krasových javov.

Zdroj: www.beautifulslovakia.sk

Východiskové body

Mapa
1 2 3 4 Pohorie Strážovské vrchy
1Trenčianske Teplice
Túra Dĺžka Čas Obtiažnosť
Kamenné vráta 8 km 2:45 h ľahká
Ostrý vrch 23 km 7:30 h ťažká
Vápeč 35 km 11:15 h ťažká
Túra Dĺžka Čas Obtiažnosť
Vápeč 5 km 2:40 h ľahká
Kamenné vráta 21 km 6:10 h stredne náročná
Chata Homôlka 15 km 5:50 h stredne náročná
Túra Dĺžka Čas Obtiažnosť
Chata Homôlka 45 km 14:15 h ťažká
Magura 25 km 7:30 h ťažká
Boškovie Laz 14 km 4:35 h stredne náročná
Rokoš 12 km 4:30 h ľahká
Túra Dĺžka Čas Obtiažnosť
Strážov 14 km 4:25 h stredne náročná
Hrubá Kečka 9 km 3:10 h ľahká
Magura 30 km 10:00 h ťažká
1

Trenčianske Teplice

Mesto Trenčianske Teplice sa nachádza v západnej časti Strážovských vrchov. Známe je hlavne ako kúpeľné mesto, no ponúka aj vyznávačom pešej turistiky viacero zaujímavých možností. Zaujímavé sú napríklad výstupy na Ostrý vrch a Vápeč. Trenčíanske Teplice sú dostupné autom a autobusom.

2

Horná Poruba

Obec Horná Poruba sa nachádza v centrálnej časti Strážovských vrchov, vďaka čomu ponúka výborné možnosti pre turistiku. Najznámejším vrchom dostupným z tejto obce je Strážov s výškou 1213 metrov nad morom, ktorý je zároveň najvyšším vrcholom pohoria. Horná Poruba je dostupná autom a autobusom.

Prístup

3

Nitrianske Rudno

Obec Nitrianske Rudno sa nachádza v juhovýchodnej časti Strážovských vrchov. Začína tu viacero obľúbených túr, napríklad na vrchy Rokoš, Magura alebo chatu Homolka. Obec Nitrianske Rudno je dostupná autom a autobusom.

4

Čičmany

Obec Čičmany sa nachádza v severnej časti Strážovských vrchov a považuje sa za jednu z najkrajších slovenských obcí. Vyniká typickými drevenými domami ozdobenými maľovanými ornamentmi. Má výbornú polohu, vďaka čomu ponúka výborné možnosti pre turistiku. Čičmany sú dostupné autom a autobusom.

Prístup