Pohorie Vihorlatské vrchy

Pohorie s lokalitou zapísanou do UNESCO
vihorlatske vrchy vihorlat turistika

Pohorie s lokalitou zapísanou do UNESCO

Vihorlatské vrchy, alebo Vihorlat je pohorie sopečného pôvodu, ktoré sa rozprestiera na východe Slovenska a čiastočne na západe Ukrajiny (Zakarpatská oblasť). V roku 2007 boli Vihorlat spolu s Vihorlatským pralesom zapísané do zoznamu Svetového prírodného dedičstva UNESCO v kategórii Karpatské bukové pralesy a staré bukové lesy Nemecka. Dôvodom boli zachovalé bukové pralesy s vyše 240-ročnými exemplármi.

Medzi klenoty tohto pohoria nepochybne patrí už spomínaný Vihorlatský prales, samotný vrch Vihorlat či Sninský kameň a nesmieme zabudnúť ani na tretie najväčšie jazero na Slovensku, Morské oko. To je ukryté v hustom lese predstavujúc jedno najkrajších zátiší na Slovensku, ktoré si zachovalo svoju romantiku a prirodzený pôvab.

Sopečná činnosť vo Vihorlate sa odohrávala prevažne v poklesávajúcom území a iba v neskoršom období bolo celé pohorie vyzdvihnuté vysoko nad svoje okolie. V dôsledku toho sa na väčšine územia nestretávame s typickým vulkanickým reliéfom, ako sú sopečné kužele a podobne, ale vyskytujú sa tu prevažne erózno-zlomové formy s prejavom stratovulkanickej stavby.

Zdroj: http://sk.wikipedia.org

Východiskové body

Mapa
1 2 3 4 Pohorie Vihorlatské vrchy
1Zemplinske Hámre
Túra Dĺžka Čas Obtiažnosť
Sninský kameň 10 km 4:00 h ľahká
Nežabec 21 km 7:10 h stredne náročná
Vihorlat 25 km 8:00 h ťažká
Morské oko 12 km 4:15 h ľahká
Malé Morské oko 13 km 4:35 h ľahká
Túra Dĺžka Čas Obtiažnosť
Morské oko 22 km 7:00 h stredne náročná
Nežabec 24 km 7:05 h stredne náročná
Túra Dĺžka Čas Obtiažnosť
Lysák 15 km 4:50 h stredne náročná
Vihorlat 20 km 6:15 h stredne náročná
Morské oko 17 km 4:30 h stredne náročná
Túra Dĺžka Čas Obtiažnosť
Hrad Vinné 9 km 2:40 h ľahká
Vinianske jazero 13 km 3:30 h ľahká
Hrad Jasenov 29 km 8:15 h ťažká
1

Zemplinske Hámre

Zemplínske Hámre sú obcou ležiacou na severe Vihorlatských vrchov a predstavujú azda najdôležitejšie turistické centrum tohto pohoria. Práve tu totižto začínajú túry do oblasti Morského oka, vrchu Vihorlat či Sninského kameňa. Obec je dostupná autom či autobusom (zastávka Zemplínske Hámre) pričom najbližšia železničná stanica sa nachádza v meste Snina približne 6 kilometrov severne.

Prístup

2

Strihovce

Strihovce sú obec nachádzajúca sa na východnom úpätí pohoria Vihorlat. Obec predstavuje východiskový bod pre turistiku po Vihorlate a to hlavne pre túry k Morskému Oku a vrchu Nežabec. Obec je dostupná autom a autobusom (zastávka Strihovce).

Prístup

3

Remetské Hámre

Remetské Hámre sú obec ležiaca v južnej časti Vihorlatských vrchov. Sú jednou z najmladších obcí najvýchodnejšej časti Slovenska a predstavujú východiskový bod pre túry na Lysák, Morské oko či Vihorlat. Obec je dostupná autom alebo autobusom (do zastávky Remetské Hámre).

Prístup

4

Vinné

Vinné sú obec nachádzaujúca sa v juhozápadnej časti Vihorlatských vrchov so smutnou históriou. Počas druhej svetovej vojny bola totižto obec vypálená nacistickými oddielmi za pomoc miestnym partizánom. Na druhej strane, obec predstavuje bránu do prekrásneho pohoria predstavujúc východiskový bod pre vychádzky na Viniansky a Jasenovský hrad či k Vinianskemu jazeru. Obec je dostupná autom alebo autobusom (zastávka Vinné).

Prístup