Pohorie Volovské vrchy

Najväčšie pohorie východného Slovenska
volovske vrchy turistika

Najväčšie pohorie východného Slovenska

Volovské vrchy sú horským krajinným celkom nachádzajúcim sa na východe Slovenska s celkovou rozlohou okolo 1330 km2. Patria do oblasti Slovenského rudohoria. Dĺžka hrebaňa dosahuje asi 70 km a šírka pohoria je približne 30 km.

Hrebeň Volovských vrchov sa tiahne od Košickej kotliny, cez Margecany a Markušovce, ktoré sa nachádzajú v doline rieky Hornád, až k hraniciam Slovenského krasu na juhu. Sú rozdelené na dve časti dolinou rieky Hnilec, ktorý si prerazil cestu naprieč celým pohorím.

Najväčším vrcholom Volovských vrchov je Zlatý stôl (1322 m), no najznámejším je Kojšovská hoľa (1246 m), z ktorej je krásny 360 stupňový výhľad a za pekného počasia je vidieť taktiež Vysoké Tatry a Kráľovu hoľu. Ďalšími známymi vrchmi sú Volovec, Pipitka a Kloptaň.

Najdôležitejšími turistickými strediskami v tejto oblasti sú Gelnica a Košíce, a v letnom období je to taktiež obľúbená vodná nádrž Ružín.

Zdroj: www.treking.cz

Východiskové body

Mapa
1 2 3 4 5 6 7 8 9 Pohorie Volovské vrchy
1Gelnica
Túra Dĺžka Čas Obtiažnosť
Kojšovská hoľa 33 km 9:30 h ťažká
Folkmarská skala 28 km 8:30 h ťažká
Krompašský vrch 17 km 5:00 h stredne náročná
Túra Dĺžka Čas Obtiažnosť
Vysoký vrch 27 km 8:05 h ťažká
Chata Jahodná 21 km 5:35 h stredne náročná
Alpinka 12 km 3:30 h ľahká
Chata Lajoška 31 km 8:30 h ťažká
Túra Dĺžka Čas Obtiažnosť
Chata Lajoška 14 km 4:00 h stredne náročná
Sivec 16 km 4:55 h stredne náročná
Pokryvy 12 km 3:00 h ľahká
Sedlo Repy 16 km 4:45 h stredne náročná
Túra Dĺžka Čas Obtiažnosť
Plejsy 9 km 2:55 h ľahká
Krompašský vrch 13 km 4:00 h ľahká
Biela skala 13 km 4:10 h stredne náročná
Túra Dĺžka Čas Obtiažnosť
Volovec 27 km 7:45 h ťažká
Pálenica 11 km 3:30 h ľahká
Túra Dĺžka Čas Obtiažnosť
Biela skala 23 km 6:45 h stredne náročná
Bukovec 11 km 3:15 h ľahká
Poráčska Dolina 7 km 2:00 h ľahká
Túra Dĺžka Čas Obtiažnosť
Kloptaň 32 km 10:00 h ťažká
Osadník 30 km 8:40 h ťažká
Volovec 38 km 10:55 h ťažká
Zlatý stôl 33 km 9:15 h ťažká
Hekerová 16 km 4:00 h stredne náročná
Túra Dĺžka Čas Obtiažnosť
Bukovec 13 km 4:15 h stredne náročná
Zlatý stôl 22 km 6:45 h stredne náročná
Túra Dĺžka Čas Obtiažnosť
Chata Lajoška 14 km 4:20 h ľahká
Kojšovská hoľa 13 km 4:05 h ľahká
Biely Kameň 16 km 4:30 h stredne náročná
1

Gelnica

Mesto Gelnica sa nachádza v centrálnej časti Volovských vrchov. Najznámejším vrcholom dostupným z Gelnice je Kojšovská hoľa, z ktorej je krásny 360 stupňový výhľad a za pekného počasia je vidieť taktiež Vysoké Tatry a Kráľovú hoľu. Mesto Gelnica je ako okresné mesto dostupné všetkými dopravnými prostriedkami.

Prístup

2

Košice

Košice sú druhým najväčším slovenským mestom a centrom turizmu východného Slovenska. Nachádzajú sa vo východnej časti Volovských vrchov. Sú východiskovým bodom viacerých krátkych ako aj dlhších túr, najznámejšími sú napríklad na chaty Jahodná a Lajoška. Košice sú ako veľkomesto výborne dostupné všetkými dopravnými prostriedkami.

Prístup

3

Košická Belá

Obec Košická Belá sa nachádza vo východnej časti Volovských vrchov. Najznámejším vrcholom dostupným z tejto obce je Sivec, ktorý ponúka krásny výhľad na vodnú nádrž a priehradu Ružín. Ďalšou obľúbenou trasou je túra na chatu Lajoška. Košická Belá je dobre dostupná autom a autobusom.

4

Krompachy

Mesto Krompachy sa nachádza v severnej časti Volovských vrchov. Ponúka viacero možností na pešiu turistiku, napríklad výstup na Krompašský vrch alebo Bielu skalu. Krompachy sú dostupné autom, autobusom a taktiež vlakom.

Prístup

5

Nálepkovo

Obec Nálepkovo sa nachádza v západnej časti Volovských vrchov. Obľúbenými túrami s východiskovým bodom v Nálepkove sú napríklad výstup na Pálenicu alebo Volovec. Nálepkovo je dostupné autom, autobusom alebo vlakom.

Prístup

6

Poráč

Obec Poráč sa nachádza v severnej časti Volovských vrchov. Ponúka viacero možností na pešiu turistiku, napríklad výstup na Bielu skalu alebo známy vrch Bukovec. Poráč je dostupný autom a autobusom.

7

Smolník

Obec Smolník sa nachádza v južnej časti Volovských vrchov. Obľúbenými túrami s východiskovým bodom v Smolníku sú napríklad výstup na Volovec, Kloptaň alebo Zlatý stôl. Smolník je dostupný autom a autobusom.

8

Švedlár

Obec Švedlár sa nachádza v západnej časti Volovských vrchov. Obľúbenými túrami s východiskovým bodom vo Švedlári sú napríklad výstup na Bukovec alebo Zlatý stôl. Švedlár je dostupný autom, autobusom alebo vlakom.

9

Zlatá Idka

Obec Zlatá Idka sa nachádza v juhozápadnej časti Volovských vrchov. Vďaka skvelej polohe priamo pod Kojšovskou hoľou je preto obľúbeným východiskovým bodom na tento vrchol. Ďalšou obľúbenou trasou je túra na chatu Lajoška. Zlatá Idka je dobre dostupná autom a autobusom.