Slovenské sklárske múzeum Lednické Rovne

Lednické Rovne
lednicke rovne puchov muzea sklarne

Múzeum zachytáva tradíciu výroby skla na Slovensku

Tradíciu výroby skla na Slovensku zachytáva Slovenské sklárske múzeum v obci Lednické Rovne. Obec je vzdialená cca 36 km od Trenčína smerom na Považskú Bystricu. Jeho expozícia sa nachádza v priľahlom objekte renovovaného kaštieľa - bývalého sídla Schreiberovcov, pôvodných majiteľov sklárne. Ku kaštieľu patrí aj park, v ktorom sa nachádza niekoľko vzácnych cudzokrajných drevín. 

Kaštieľ, ktorý bol od 16. storočia sídlom lednického panstva, dnes prostredníctvom Slovenského sklárskeho múzea sprostredkuje svojim návštevníkom obraz o dejinách slovenského sklárstva od najstarších čias po súčasnosť.

Špeciálnu časť expozície tvoria pracovné nástroje a pomôcky sklárov a mapa historických i súčasných sklární. Zaujímavosťou expozície je pantograf, pochádzajúci z roku 1896. Štyri roky po vzniku sklárskej fabriky zaviedol jej majiteľ Jozef Schreiber princíp pantografického zdobenia výrobkov podľa anglického patentu. 

V roku 2001 bola otvorená expozícia s dielami sklárskych výtvarníkov z Japonska, Ameriky, Austrálie, Kanady a ďalších štátov. V blízkosti múzea je značková predajňa tunajšej sklárne so súčasným výrobným sortimentom. SSM spolupracuje aj s výtvarníkmi - amatérmi, ktorých zaujímajú najmä techniky zušľachtenia skla a jeho expozíciu využívajú odborné školy z blízkeho okolia ako prostriedok názorného vyučovania.

Kontakt

Slovenské sklárske múzeum

Tel:  +421 42 460 12 80
E-mail:   kasarova@rona.sk

Galéria

Poloha

Región

Beluša

Súradnice

49.0664546° N, 18.2954511° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

2€

Doba
trvania

2h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

  • Pon: 07:30 - 14:30
  • Ut: 07:30 - 14:30
  • Str: 07:30 - 14:30
  • Štv: 07:30 - 14:30
  • Pia: 07:30 - 14:30

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

V renesančnom kaštieli z konca 16. storočia, ktorý patril majiteľom sklárne Schreiberovcom, sa ukrýva múzeum s viac ako 3 tisíckami výstavných predmetov.